Följ med till Kreta i höst
På bilden ovan ser du Golden Beach, en av mina absoluta favoritrestauranger på de många resor jag de senaste åren gjort till den lilla fiskebyn Makrigialos på Kretas sydostkust.
Vill du också ta del av allt det goda jag hittat där, vad gäller maten, människorna och naturen, så har du nu chansen att följa med.
Tillsammans med goda vännen Therese Renåker arrangerar jag resor till den lugna byn, där vårt största fokus är harmoni, njutning och avkoppling.
Vi kommer under resorna att dela med oss av våra tankar och kunskaper hur vi får ett lite lugnare liv, med mindre stress i vår vardag.
Jag har själv erfarenhet av vad stress kan ställa till med i kropp och själ efter alldeles för mycket arbete och för lite vila och återhämtning.
Therese har kunskaperna om vad som händer och varför vi reagerar som vi gör, vi kommer att ha många samtal runt de här delarna av livet.
Jag delar även med mig av mitt lätta träningsprogram med mjuka rörelser och egenmassage för att sätta fart på lymfsystemet som jag hållit på med så gott som varje dag i 10 år.
Lymfsystemet och lymfmassage är något som belysts mycket senaste tiden, många har problem med svullnad i kroppen.
Therese berättar mer om hur det kan komma sig att en del av oss drabbas av det här när vi kommer upp lite i åren och hur vi på egen hand kan bli bättre.
Här på Harmoniresor.se kan du läsa mer om hur vi tänkt oss veckan, med Det Goda Livet som ledord.
Vi är förstås öppna för vad våra deltagare vill att vi ska göra, så ramarna är inte fastspikade.
Förra hösten hade vi två härliga veckor med 14 deltagare i varje grupp, du kan läsa ett inlägg om den resan här.
Nu i oktober har den första veckan, 4-11/10, varit fullbokad sen vi släppte biljetterna i vintras, men nu har vi fått en avbokning på grund av sjukdom.
Vill du ha den platsen eller följa med veckan efter, 11-18/10, så gå in här och läs mer.
Skaldjur Saganaki 2 port
200 g musslor och räkor
100 g fetaost
2 dl aubergine i tärningar
10 cocktailtomater
½ dl olivolja
2 schalottenlökar
2 vitlöksklyftor
1 paprika
1 msk färska örter eller 1 tsk torkade, t. ex timjan, rosmarin, oregano, mynta
Salt och peppar
Lite pressad citron
ev lite mald kanel
Skär lök, vitlök och paprika i skivor och tomaterna i tärningar.
Hetta upp oljan och stek auberginen ett par minuter, krydda med salt och peppar.
Tillsätt paprika och lök, fräs ett par minuter, rör ner tomater, örter och citronsaft.
Använder du färska örter så vänta med att tillsätta dem tills grönsaksröran kokat ihop, då behåller de mer smak och näring.
Låt röran puttra i minst 20 minuter, gärna längre, häll sen över i en liten gratängform.
Lägg på musslorna och smula över osten, ringla över lite olivolja och gratinera i 20 minuter på 200º.
För en mer lättlagad variant om du vill laga rätten för fler, så kan du lägga alla grönsaker i en smord form och krydda.
Täck med folie och grädda i 45 minuter på 175º, ta sen ut formen, lägg ner musslor och täck med fetaost.
Höj värmen till 200° och gratinera 15 minuter.
Makrill på burk eller färsk fisk passar också väldigt bra till den här gratängen.
Den blir också ett mycket gott tillbehör till grillat om du hoppar över skaldjuren.
Här nedan ser du några bilder från resorna till Makrigialos.

Morgonsol över Makrigialos

Kvällsljuset är lika vackert
Foto Therese Renåker

Aspros Potamos-dalen

Fiskehamnen

Bougainvillea och vackert hus i bergsbyn Pefki

Bougiornti, gratinerad fetaost med paprika, lök och tomat på Golden Beach

Hotellfrukost vid poolen

Vårt trivsamma hotell Villea Village

Grillat med våra egenlagade tillbehör till lunch på Villea Village
Skriv gärna en kommentar så jag får höra vad du tycker om min blogg!