Lättlagad LCHF-mat på höstsemestern i stugan

Semestermat

Här kommer några bilder och länkar till recept från den förra turen till stugan i Dalarna.

Är där nu med, så det kommer nog några recept till därifrån i kommande inlägg.

En sak jag märkt sen jag började med LCHF är hur mycket enklare det är att planera maten som ska vara med på stugsemestern.

Förr blev det många stora kassar som packades i bilen inför en tur till Dalarna.

Med Fil, Mjölk, Flingor, olika sorters Bröd, Chips, Pasta, Frukt, Choklad och annat jag tyckte var livsnödvändigt.

Nu blev det en kylväska fullpackad med Smör, Grädde, Älgfärsbiffar, rökt Fläsk, Kalkonbröst, Sill, Ost, Keso och lite annat smått och gott.

En påse med närodlade Grönsaker, Nötter, Frön och ekologiska Ägg. Kallpressad Olivolja och Balsamvinäger till smaksättning.

Några Svenska Äpplen fick också åka med, gott att ha även dem som smaksättare i mat.

Det enda vi behövde komplettera med under veckan, var några paket Norskt Smör av Setertype och Ekte Geitost från Bryn Gardsmeieri i Trysil, inhandlade på en utflykt till Ljørdalen.

Det verkade inte råda någon smörbrist i Norge, i alla fall inte i vår närmaste butik.

Bär till dessert fanns i mängd i skogen, bara att plocka. Det blev Hallon, Svarta Vinbär, Blåbär och Lingon.

En njutning tillsammans med Grädde eller Crème Fraiche.

Betydligt godare, nyttigare och billigare än all importerad frukt som butikernas hyllor svämmar över av.

Älgfärsbiffar

Rödbetssallad

Stekt Sill med Löksås

Kalkonbröst med Kantarellsås

The URI to TrackBack this entry is: https://birgittahoglundsmat.wordpress.com/2011/09/18/lattlagad-lchf-mat-pa-hostsemestern-i-stugan/trackback/

RSS feed for comments on this post.

2 kommentarerLämna en kommentar

  1. Vilken god matsemester!
    Tycker fröken Dill

    • En riktig njutsemester var det 🙂 Just kommit hem från en minst lika god resa dit, kommer lite inlägg från den också framöver.


Skriv gärna en kommentar så jag får höra vad du tycker om min blogg!

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: